previous pauseresume next

Nuclear Medicine Applications

تصویربرداری پزشکی هسته ای

رزونانس پزشکی هسته ای

گردآورنده: دکتر سید امیر محمد دادگر

 دکترای تخصصی مهندسی پزشکی

 

پرتو درمانی (Radiotherapy)

مقدمه : پرتودرمانی یا رادیوتراپی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های فیزیک پزشکی است. پرتودرمانی به درمان بیماری با استفاده از پرتوهای نافذ مانند پرتوهای ایکس و آلفا و بتا و گاما که یا از دستگاه تابیده می‌شوند یا از داروهای حاوی مواد نشاندارشده ساطع می‌شوند گویند. پرتو درمانی استفاده از پرتوهای یونساز برای ازبین بردن یا کوچک کردن بافت‌های سرطانی است. در این روش در اثر آسیب DNA، سلول‌های ناحیه درمان(بافت هدف) تخریب و ادامه رشد و تقسیم غیر ممکن می‌شود. اگرچه پرتو علاوه بر سلول‌های سرطانی به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌رساند ولی اکثر سلول‌های سالم بهبودی خود را دوباره بدست می‌آورند.

بیــماری آلزایمر (Alzheimer Disease)

بیماری آلزایمر مهمترین علت زوال عقل یا دمانس است که شامل کاهش شعور وتوانایی های اجتماعی فرد ومانع شدیدی برای فعالیت های روزانه می باشد . در این بیماران بافت سالم مغز انحطاط یافته ونقصان ممتد در حافظه وتوانایی های مغزی بوجود می آید .
این بیماری معمولاً در افراد ۶۵ ساله یا بالاتر بروز نموده و در حال حاضر شفایی برای آن وجود ندارد ولی محققین پیشرفت هایی بدست آورده و درمان هایی نیز در دسترس قرار گرفته که کیفیت زندگی را برای بعضی از افراد مبتلا به آلزایمر بهتر نموده است .
هرچند داروهای بسیاری مطالعه شده است ودانشمندان ژن های متعددی را در ارتباط با آلزایمر کشف نموده اند که ممکن است راهنمایی برای درمان های جدید وتوقف انحطاط این مجموعه بیماری باشد اما درمان مبتلایان نیازمند شکیبایی وتوجه به چیزهایی است که یک فرد هنوز می تواند انجام داده واز زندگی خود لذت ببرند واین امر نیازمندحمایت وتوجه از جانب دوستان وخانواده برای مقابله با بیماری است .

اشتراک در Nuclear Medicine Applications